czwartek, 18 kwietnia 2013

Filtry do wody - domowe i przemysłowe

Tematyka uzdatniania wody jest dość złożona. Generalnie opis zachodzących procesów powinno się rozpocząć od nakreślenia aspektów chemicznych i ich wyników. Ja jednak tego nie zrobię.
Mam przyjemność wytłumaczyć dość laickim językiem jak działają filtry do wody. W Polsce dostępne są różnego rodzaju produkty uzdatniające. Możecie znaleźć je na stronie internetowej producenta pod adresem http://www.klarsan.pl. Mechanikę działania opierają o konkretne wkłady lub złoża, których zadaniem jest oczyszczenie wody z danych związków.

Uzdatniacze mechaniczne zawierają wkłady z dużym mikronażem, wyłapujące z wody piasek, osad oraz żwir. Używane są zazwyczaj z wkładem polipropylenowym, ale oprócz tego są sznurkowe, harmonijkowe oraz siatkowe. Są także wkłady węglowe, usuwające chlor, pestycydy oraz inne szkodliwe dla zdrowia substancje. Są również mineralizatory, które zwiększają zawartość minerałów w systemie odwróconej osmozy i wkłady do ciepłej wody.

Oprócz podziału wkładów, rozróżniamy także poszczególne złoża. Użyć możemy żywicę kationitową, crystal right, lub polifosforan, które zmiękczają wodę, pozbawiając ją żelaza i manganu. Innym rodzajem złoża jest złoże odżelaziające lub odmanganiające wodę. Instalować możemy również filtr węglowy, który wychwytuje chlor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz